Logo Mensy

Tipy na výlety

 

Krkonošské muzeum - Jilemnice

Autem 21 km;  turist. trasa 8 km, čas 2,5 hod.

Poznejte historii Krkonošska

Lyžařská expozice se zaobírá dějinami českého lyžování do roku 1938, vývojem lyžařské výstroje a počátkem zimní turistiky a rekreování v oblasti. Rovněž je připomenuta tragédie Bohumila Hanče a Václava Vrbaty z 23. března 1913. Historicko-etnografická expozice ukazuje vývoj od začátku velké kolonizace ve 13. století až po současnou dobu v oblasti západních Krkonoš. Spatříte tady spoustu vystavených předmětů, 33 pohřebních štítů z 1. poloviny 19. století, lidový nábytek, krkonošské betlémy a unikátní lněnou přízi z přelomu 18. a 19. století, která o délce 296 m váží jen jeden gram. Extra tipem je ozvučený mechanický betlém z let 1883 – 1913 od Jáchyma Metelky se 142 pohyblivými figurkami. Na výstavě nakouknete též do historie šlechtického rodu Harrachů. Na prohlídku si vyhraďte alespoň 70 - 90 minut, prostory (kromě mechanického betlému) můžete procházet i bez průvodce.

www.ic.mestojilemnice.cz/cz/krkonosske-muzeum/

Špindlerův Mlýn

Autem 41 km, kolo 21 km

Leží v nadmořské výšce 575 – 1555 m na řece Labi, jen několik kilometrů od jejího pramene, přímo v srdci nejvyšších českých hor Krkonoš. Samotné město s přilehlými údolími má rozlohu 7 690, 91 ha a žije zde 1 094 obyvatel k poslednímu sčítání v roce 2018. Svérázné kouzlo zdejších hor, dnes chráněné Krkonošským národním parkem od roku 1963, obdivují návštěvníci již po staletí.

www.mestospindleruvmlyn.cz/

Horní Mísečky

Autem 20 km;  turist. trasa 9 km, čas 3 hod.

 

Horní Mísečky byly založeny v r. 1642 jako osada dřevařů a horníků, v dnešní době jsou však významným rekreačním střediskem, hlavně však v zimě, kdy se stávají rájem pro milovníky lyžování.  První bouda zde byla postavena roku 1642. 

www.horni-misecky.ceskehory.cz/

 


Vrchlabský klášter

Autem 27 km

 
 
 
 
 

Kostel vysvěcen královéhradeckým biskupem Mauriciem Adolfem Karlem z Pharsalu. Sedm portálových oltářů z let 1725 až 1735. Cenné varhany z roku 1895, firma Rieger z Krnova. Na hlavním oltáři vysokém 19 metrů je ústředním motivem obraz sv. Augustina, kterému je kostel zasvěcen (autorem je pražský malíř Franz Dalliger). Umělecky nejhodnotnější je oltář sv. Kříže na pravé straně presbytáře, pravděpodobně práce Jana Františka Pacáka, pomocníka a žáka Matyáše Bernarda Brauna. Pozoruhodné nástropní malby vytvořili vrchlabští Ignác a Gottfried Tauchmannovi. Vnitřní zařízení kostela tvoří harmonický a jednotný celek. 

www.liberecky-kraj.cz/dr-cs/1358-augustiniansky-klaster-vrchlabi.html

 


pramen Labe

Autem 24 km + turist. trasa 6 km, 2:30 hod;  turist. trasa 15 km, čas 5 hod.

Bus: Rokytnice - Zlaté návrší + turist. trasa 3,8 km, čas 1:25 hod.

Pramen Labe je jedním z nejvyhledávanějších turistických míst Krkonoš. Jedná se o symbolické prameniště, neboť skutečný pramen vyvěrá o několik desítek metrů dál, na Labské louce, a je z důvodu ochrany přírody návštěvníkům nepřístupný.

www.region-krkonose.cz/turisticke-zajimavosti/zajimava-mista/

Pec pod Sněžkou

Autem 58 km; turist. kolo 41 km, čas 4 hod.

Pec pod Sněžkou je významným horským střediskem zimní i letní rekreace a centrem cestovního ruchu. V okolí můžete navštívit Tippeltovy boudy v Malé Úpě s minipivovarem Trautenberk nebo Pomezní boudy, které jsou ideální východiskem hřebenových túr s možností využití turistických tras na polském území a na Sněžku. 

wwww.pivovartrautenberk.cz
www.pohadkova-stezka.cz

Sněžka

Autem 58 km (do Pece)+ turist. trasa 6 km 3 hod.

Hora Sněžka je se svými 1603 metry nejvyšší horou nejen Krkonoš, ale i celé České republiky. Skalnatým vrcholem hory Sněžky, který má rozlohu asi 30 akrů, prochází česko-polská hranice. Na severní polské straně se svahy Sněžky svažují do údolí řeky Lomničky. Jižní svahy na české straně spadají do Obřího dolu, západní klesají na Úpské rašeliniště a východní přechází v Obří hřeben. Jméno Sněžka vzniklo z původního pojmenování Sněžná, odvozeného od stavu „sněhem pokrytá“. Než se však současné jméno hory v roce 1823 ustálilo, jejím prvním jménem byl Pahrbek Sněžný, Sněžovka a občas se jí říkalo i Sněhovka.

www.horasnezka.cz/

Janské Lázně

Autem 46 km

Město Janské Lázně, ležící na úpatí Černé hory (1299 m n. m.) v Krkonošském národním parku, se vyznačuje jedinečnou atmosférou lázeňského města lemovanou koloritem horského střediska.
V České republice jedinečná kombinace světoznámých lázní a špičkového sportovního střediska zde vytváří pro návštěvníky široké spektrum možností.
Přírodními léčivými zdroji jsou termální minerální voda hydrouhličitano-vápenato-sodného typu, vyvěrající v areálu lázní jako Janův a Černý pramen a zásobující veškeré vodoléčebné procedury a bazény, a místní podhorské klima.

www.janskelazne.cz/

Přední Žalý - Benecko

Autem 35 km

Rozhledna Žalý, kterou nechal postavit v roce 1890 hrabě Jan Harrach, stojí na vrchu Přední Žalý 1 019 m. Vyhlídková plošina je ve výšce 17 m a vede na ni 89 schodů.

 


 

Přehrada Labská

Autem 39 km 

Gravitační přehradní nádrž Labská byla postavená v letech 1910–1916 a je nejvýše položeným stupněm vodních děl na Labi. Původně na vzdušní straně hráze byla umístěna rakouská orlice a kamenné iniciály Františka Josefa I.

www.region-krkonose.cz/pamatky/labska-prehrada/

Rozhledna Štěpánka

Autem 14 km

Rozhledna Štěpánka ( 958 m.n.m. ) se nachází na vrcholu kopce s názvem Hvězda nad obcí Příchovice a má zajímavou historii. Štěpánka patří bezesporu k nejkrásnějším rozhlednám v Jizerských horách, ne-li v celých Čechách.

 


Cyklookruhy

Cyklookruhy Roudnický, okolo Žalého, Benecký, Vítkovický nebo Velký cyklookruh. Jak děti, tak dospělí se mohou vyřádit na horských kárách nebo tubingové dráze.

https://www.rokytnice.com/cs/turistika

https://www.rokytnice.com/cs/turistika/vylety-s-kocarkem

https://www.skiareal.cz/objevujte-a-bavte-se
https://www.herlikovice.cz/
https://leto.skiresort.cz/letni-aktivity/