Logo Mensy

Tipy na výlety II

sever - při příjezdu od Hlinska či od Poličky

 

Peklo Čertovina u Hlinska

V České republice byl otevřen světový unikát – PEKLO, který nemá v Evropě ani jinde na světě obdoby. Naleznete ho nedaleko Hlinska v Čechách v obci Čertovina.

Jedná se naprosto výjimečnou stavbu, která sahá až do hloubky 12 metrů pod zem, kde jsou stovky metrů chodeb a jeskyní, k nebesům pak míří osmi metry.

Stavba svým charakterem připomíná obří převrácenou loď o délce 65 metrů a šířce 14 metrů. K této stavbě se váže legenda, která praví, že v roce 666 se plavili čerti na pekelném korábu a pátrali po hříšných duších. Jedné noci je však zastihla ukrutná bouře a celý koráb převrátila dnem vzhůru. Lucifer vzal své ohromné vidle, zapíchl je přímo před příď převrženého korábu a pronesl: „Peklo nikdy nebude mířit k nebesům!“. Přikázal všem chlupáčům kutat a kopat, až si vykopali svoje PEKLO. A hříšné duše na pozemském světě, které se nebály poblíž usídlit, nazvali toto místo Čertovina. NUTNÁ REZERVACE PŘEDEM.

Medkovy kopce 35, 539 01 Hlinsko, bližší info na www.peklocertovina.cz/cz

 

Muzeum v přírodě Vysočina – Veselý Kopec

Expozici na Veselém Kopci tvoří stavení drobných zemědělců datované od poloviny 19. století do poloviny 20. století, která byla do muzea převezena z různých části Českomoravské vrchoviny.

K vidění je tu také jedinečná kolekce technických památek na vodní pohon. Patří k nim mlýn s varnou povidel, stupník na tříslo, olejna a pila. Expozice jsou bohatě vybaveny předměty vytvářejícími atmosféru, která vás přenese do minulosti.

Veselý kopec, 539 01 Vysočina, bližší info na www.nmvp.cz/vysocina

 

Muzeum v přírodě Vysočina – Betlém Hlinsko

Řemeslnická obydlí

V rámci tohoto okruhu navštívíte roubenky přibližující život a práci drobných řemeslníků typických pro Betlém v období od druhé poloviny 19. století do počátku 20. století. Prohlédnete si dílnu a obydlí domáckého tkalce, hračkáře nebo ševce. Od dubna 2016 je přístupná také jedinečná dílna výrobce ručně sekaných pilníků.

Expozice masopustních obchůzek a masek z Hlinecka

V roce 2010 byly vesnické masopustní obchůzky a masky z Hlinecka zapsány do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Expozice v domku č. p. 362 vám představí tradiční kostýmy některých typických masek i atmosféru samotné obchůzky prostřednictvím množství fotografií a krátkého filmového dokumentu. Součástí expozice je výtvarná dílnička pro děti.

Příčná 350, 539 01 Hlinsko, bližší info na www.nmvp.cz/vysocina

 

Památník Ležáky

Památník Ležáky je státní příspěvková organizace pečující o trvalou vzpomínku na osadu Ležáky vyhlazenou 24. června 1942 německými nacisty.

Bývalá kamenická osada Ležáky sloužila za druhé světové války jako úkryt parašutistů skupiny SILVER A s radiostanicí Libuše vyslané z Londýna. Osud osady se naplnil 24. června 1942, kdy do Ležáků vtrhli němečtí nacisté. Všichni obyvatelé kromě dvou dětí byli zavražděni, osada vypálena a srovnána se zemí. 28. 10. 2019  VSTUP ZDARMA

Dachov 75, 539 55 Miřetice, bližší info na www.lezaky-memorial.cz

 

Vojtěchovská rozhledna

Asi 5 kilometrů od Hlinska u obce Vojtěchov na kopci nazývaném "Na Hrbovatkách" najdete v Železných horách Vojtěchovskou rozhlednu, vystavěnou teprve před několika lety.

16 metrů vysoká rozhledna z pískovce má dvě vyhlídkové plošiny, odkud se za příznivých podmínek můžete těšit na Železné hory, Svitavskou pahorkatinu, Hornosvrateckou vrchovinu a za dobré viditelnosti také na Orlické hory, Krkonoše nebo Králický Sněžník - podívat se na ně můžete dalekohledem, který je tady k dispozici.

Až téměř k rozhledně je možné dojet autem - od silnice je vzdálená asi 100 metrů a není ji možné minout. Nejbližší zastávka vlaku je Vojtěchov, odkud se projdete ještě asi 1,8 kilometru.

Provozní doba: každý den 9-17 hodin.

Vojtěchov/Kladno GPS: 49.78025, 15.98138

bližší info na http://web.obecvojtechov.cz/content/view/239/127/

 

Zámek Nové Hrady

Jednou z mála rokokových stavebních památek na území Českých zemí je zámek Nové Hrady u Litomyšle. Rokoková stavba vybudovaná v letech 1774–1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel, často nazývána "Malý Schönbrunn" nebo "České Versailles".

Zámek Nové Hrady u Litomyšle je areál, který zahrnuje vstupní bránu a francouzskou zahradu se správními budovami, špýchar a anglický park s pískovcovou Křížovou cestou (1767), vedoucí k pozůstatkům původního gotického hradu, zeleninovou zahradu, přírodní divadlo pod širým nebem a nově založený labyrint.

V zámku je instalována stálá expozice nábytkového umění, návštěvníci mohou nahlédnout též do soukromých komnat majitelů. Na předním nádvoří je otevřena restaurace a kavárna. V budově bývalého špýcharu je otevřeno První české muzeum cyklistiky, kde jsou vystaveny exponáty od poloviny 19. století až po současnost. Za podívanou stojí zámecké stáje a farma jelení a daňčí zvěře. Celý zámecký areál je zasazen do krásné a dosud civilizací poměrně málo dotčené krajiny.

Otevřeno denně 9-17 hodin.

Nové Hrady č.p. 1, 539 45, bližší info na http://www.nove-hrady.cz/cs/m-4-oteviraci-doba

 

Planetární stezka Proseč

Planetární stezka je model sluneční soustavy v měřítku 1:1 miliardě. Tomuto poměru odpovídají velikosti modelů těles znázorňující Slunce a všechny planety naší sluneční soustavy, ale i jejich vzájemné vzdálenosti, které se musí při prohlídce naučné stezky ujít. Na každé zastávce návštěvník najde malý model planety a informační tabuli, na níž jsou uvedeny základní údaje a zajímavosti o dané planetě.

Pro lepší orientaci může turistům sloužit mapka stezky a tabulka se vzdálenostmi jednotlivých těles od sebe, které jsou rovněž součástí informační cedule u každého zastavení.

Jestliže se vydáte po této stezce, dozvíte se mnoho zajímavostí a lépe si pak budete umět představit velikosti a vzdálenosti jednotlivých planet naší sluneční soustavy a rozlehlost vesmíru. Současně budete mít možnost poznat malebnou krajinu Prosečska a udělat něco pro svoje zdraví. Planetární stezku je možné absolvovat pěšky nebo na kole.

Celková délka naučné stezky je 6 km a je vhodná pro děti i seniory. Navíc trasa vede okolo dřevěno-ocelové rozhledny Terezka, která se svou výškou 25 metrů zajišťuje překrásný výhled nejen do kraje rodiště spisovatelky Terézy Novákové, podle které získala rozhledna své jméno, ale také můžete vidět Krkonoše, Orlické, Jizerské nebo Železné hory.

Městská knihovna, Proseč 70, 539 44, bližší info na https://www.planetarnistezka.cz/cs/o-stezce

 

Rozhledna Terezka

Rozhledna Terezka dosahuje výšky 25 metrů - u nejvyšší vyhlídkové plošiny. Rozhledna má jednu hlavní vyhlídkovou plošinu a čtyři mezipatra. Z rozhledny je překrásný rozhled do kraje a tato stavba je dominantou Pasek a cílem turistů, kteří zavítají do našeho kraje.

V březnu roku 2004 začala výstavba už druhé rozhledny, kterou provozuje Sdružení obcí Toulovcovy Maštale, a která byla financována za podpory Pardubického kraje.

Po Jarošovském kopci teď "přišla na řadu" lokalita na Pasekách nad Prosečí, kde vyrostla nová dřevěno-ocelová rozhledna, která je na rozdíl od Toulovcovy rozhledny u Budislavi o deset metrů vyšší a její výška dosahuje 25 metrů k nejvyšší vyhlídkové plošině.

Rozhledna má jednu hlavní vyhlídkovou plošinu a čtyři mezipatra. Z rozhledny je překrásný rozhled do kraje a tato nová stavba bude jistě dominantou Pasek a cílem turistů, kteří zavítají do našeho kraje.

Proseč-Paseky GPS: 49.78599, 16.12254, bližší info na https://www.mastale.cz/cs/terezka

 

Záchranná stanice a ekocentrum Pasíčka

Záchranná stanice se stará o léčbu poraněných a oslabených živočichů a jejich navrácení zpět do přírody. V areálu stanice se nachází trvalá expozice handicapovaných zvířat, kde je možné pozorovat různé druhy dravců a sov, ale také třeba rysa či vydry. Součástí stanice je i ekocentrum, které nabízí jednodenní i pobytové vícedenní programy zaměřené na přírodní i ekovýchovná témata.

Otevřeno denně 10-16 hodin.

Bor u Skutče 47, 539 44, bližší info na http://pasicka.cz/expozice/#content-anchor-id

 

Státní zámek Litomyšl

Renesanční Státní zámek Litomyšl stojí na místě původního hradního sídla, o kterém je dochovaná první zmínka v Kosmově kronice.

Nový zámek nechal údajně vystavět Vratislav z Pernštejna, jehož rod získal Litomyšl do zástavy ve 14. století. Po smrti poslední členky rodu byl zámek v roce 1649 prodán německému rodu Trauttmansdorffů. Ve 20. století se majitelem zámku stal stát.

Zámek je dodnes státním majetkem a je spravován Národním památkovým ústavem. Od roku 1999 je zámek v Litomyšli na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Navštívit zde můžete dva prohlídkové okruhy, klenotem je rodinné palácové divadlo z roku 1797. Unikátní je i rozsáhlá grafitová výzdoba zámku.

Jiráskova 93, 570 01  Litomyšl, bližší info na https://www.zamek-litomysl.cz/cs

 

Pražírna kávy HOFR, Blatiny

Pražírna kávy Hofr byla založena v roce 1990 rodinnou firmou. O pět let později byla otevřena i kavárna s možností ubytování. Pražírna i kavárna se nacházejí v malebné vesničce Blatiny (Blatiny 73) v samém centru Českomoravské vysočiny. Tato oblast poskytuje návštěvníkům příjemný pobyt nejen v létě, ale i v zimě. Kouzelná příroda přímo vybízí k pěší i lyžařské turistice s příjemnou zastávkou v kavárně Hofr, kde je možnost ochutnat kávu upravenou podle různých receptur.
Kávu je pražena z nejkvalitnějších zelených zrn Arabica, lahodné, plné chuti a aromatické vůně.

Blatiny 39, 592 02 Svratka, bližší info na www.hofr.cz

 

Pohádková vesnička Podlesíčko

Vesnička se nachází v blízkosti místa setkání, v rekreační oblasti Žďárských vrchů, kde se lze ubytovat ve stylových pohádkových chaloupkách, které jsou pro postaveny za hotelovým resortem Podlesí.

Ve vybraných dnech se můžete ve vesničce zúčastnit zábavného pohádkového programu pro děti i rodiče. Pohádkovou vesničku lze navštívit i mimo program, ale pouze po zakoupení vstupenek na recepci hotelu Podlesí.

A co vše v Pohádkové vesničce uvidíte? Například stylový domeček sedmi trpaslíků a jejich kamarádky Sněhurky, neobvyklou stavbičku s doškovou střechou, podepřenou dřevěnými trámky, kterou si vystavěl Rákosníček, mlýn s typickým mlýnským kolem, domeček neposedného Budulínka, útulnou chaloupku Karkulky, kde potkáte i ochočeného vlka, vykotlaný pařez Křemílka a Vochomůrky nebo pohádkový domek loupežníka Rumcajse a jeho rodinky.

Každou sobotu od 14:00 hodin je pro vás připravena prohlídka Pohádkové vesničky s programem v doprovodu pohádkových bytostí a soutěžemi pro děti. V červnu můžete přijít na prohlídku s programem každou sobotu od 15:00 hodin. Během léta v červenci a srpnu se konají prohlídky s programem několikrát v týdnu, vždy je však nutná rezervace (tel. 566 664 477).

Podlesí u Sněžného 15, 592 02 Svratka,

bližší info na http://www.pohadkova-vesnicka.cz/cz/akce-u4.html

 

Kostel sv. Jana Křtitele ve Svratce

Kostel sv. Jana Křtitele vznikl pravděpodobně ve 13. století, za husitských válek byl vypálen a později zrekonstruován v gotickém duchu.

Dnešní podobu získal kostel přestavbou v roce 1789. Zvonice kostela pochází z doby kolem roku 1600. Dřevěné patro bylo obnoveno v roce 1790. Ve zvonici je zavěšen zvon Maria ulitý v roce 1480. Zůstal zachován jako jediný ze zvonů zabavených při pozdějších rekvizicích. Jednopatrová budova fary pochází z roku 1790.

Nad Školou, Svratka, bližší info na https://farnostsvratka.cz/page/content/3

 

Městské muzeum Svratka

Městské muzeum a galerie Svratka je muzeum a galerie ve Svratce, sídlí v půdní vestavbě bývalé hasičské zbrojnice v ulici U Zbrojnice čp. 347. Muzeum bylo založeno v roce 2002 a zřízeno je městem Svratka.

Městské muzeum a galerie ve Svratce se věnuje především meziválečné době, obchodu doby poválečné a regionální historii a řemeslům.

Expozice muzea: městečko v době mezi válkami, prodejna Jednoty ze 70. let 20. století, galerie malířů Vysočiny, tradiční vánoční výstavy.

Otevírací doba: úterý – neděle: 10-12 a 13-16. V jinou dobu po předchozí domluvě.

U Zbrojnice 347, 592 02 Svratka, bližší info na http://muzeum.svratka.cz/?p=289