Celostátní setkání Mensy Česko
v otázkách a odpovědích
Obsah
- Proč vlastně jet na setkání?
- Kdo se může setkání účastnit?
- Nebudou tam na mě zlí?
- Co se na setkání obvykle dělá? Nebudou mě tam do něčeho nutit?
- Týmové soutěže? Co když mě na ně neužije nebo mám pocit, že bych to ostatním kazil?
- Slyšel jsem, že na setkání se pořád jen luští šifry a hrají deskové hry. Co když je nemám rád?
- Musím na setkání být celou dobu?
- Kolik ta legrace stojí?
- Jak se na setkání dostanu?
- Jak se na setkání přihlásit?
- Kde se mohu zaregistrovat?
- Kde získám zapomenuté heslo?
Proč vlastně jet na setkání?
Protože celostátní setkání jsou snad samým ztělesněním toho, co Mensa je – čekají vás tu zajímaví členové (a o lidech je Mensa především), různé exkurze a přednášky, výlety, soutěže a hry, stejně jako příjemné večery strávené „pouhým“ povídáním nebo třeba zpíváním.
Pokud chcete zjistit, kdo že vlastně jsou mensané, na celostátním setkání máte tu vůbec nejlepší možnost – potkáte se tu s členy Rady Mensy, s předsedy místních skupin, koordinátory SIGů a mnoha dalšími dobrovolníky, ale i se spoustou rozmanitých „obyčejných“ členů z celé republiky a někdy i ze zahraničí – a nutno podotknout, že naprostá většina z nich je velice přátelská.
Účastníci setkání jsou obvykle nadšeni, na zážitky dlouho a rádi vzpomínají a historky ze setkání se nezřídka objevují třeba i na schůzkách místních skupin.
O tom, jestli setkání opravdu stojí za to, se ale musíte přesvědčit sami.
Kdo se může setkání účastnit?
Kdokoliv.
Setkání se účastní lidé z celé republiky napříč všemi věkovými kategoriemi a často i mimo hranice Mensy. Setkání je primárně mensovní akcí, ale není uzavřené ani nečlenům – takže pokud se bojíte přijet sami, nebo se zkrátka o tak úžasný zážitek chcete podělit, můžete si s sebou vzít třeba svou drahou polovičku, děti, maminku, tatínka, babičku, dědu, strýčka, tetu, kamaráda, souseda…
Nemusíte se bát, že by váš doprovod byl jakkoliv znevýhodněn – nečlenové nejsou (kromě vyššího poplatku za účast) nijak odlišováni a účastní se všech aktivit se členy – a nikdo z účastníků nemá potřebu se po čímkoliv členství či nečlenství pídit.
Také vaše děti se mohou setkání také zúčastnit, ovšem nikoliv samy. Do 15 let s nimi musí jet rodič nebo s jeho písemným souhlasem babička, dědeček, teta, strýc... Mezi 15 a 18 roky bude stačit písemný souhlas rodiče s účastí.
Nebudou tam na mě zlí?
Rozhodně ne.
Mensané – a účastníci setkání především – jsou z převážné většiny milí, přátelští, vstřícní, tolerantní, hraví a vtipní jedinci.
Co se na setkání obvykle dělá? Nebudou mě tam do něčeho nutit?
Na setkání se toho dělá spousta – a všechno je čistě dobrovolné a nikdo nikoho k ničemu nenutí. Z programu si můžete vybrat to, co vás zajímá, baví, nebo co si chcete vyzkoušet. Setkání je každý rok organizované jiným organizačním týmem, takže pokaždé nabízí originální program s novými aktivitami, exkurzemi, soutěžemi… Obvykle ale na žádném setkání nechybí:
- exkurze a výlety
Během setkání využijeme příležitosti a vetřeme se na exkurzi do nějaké firmy / továrny / běžně nepřístupné lokality apod. Různé výlety po okolí jsou pak i součástí společného programu (např. v rámci týmové soutěže). Vzhledem k tomu, že se setkání každý rok koná jinde, jsou výlety a exkurze ideální příležitostí, jak okolí poznat. - týmová soutěž
Něco podobného jako „celotáborovka“ na letním táboře. Týmy v průměru o 8 až 10 členech průběžně plní různé úkoly, soutěže, účastní se bojovky, sbírají body a na konci setkání je vyhlášen tým vítězný. Je to ideální způsob, jak se lépe poznat s ostatními členy. Obvykle převládá zdravá soutěživost, nikdo nejde přes mrtvoly a soutěží se hlavně pro zábavu. Ale pokud byste se i přesto z jakéhokoliv důvodu týmové soutěže (nebo třeba jen některých částí) nechtěli zúčastnit, nemusíte, jde o záležitost čistě dobrovolnou. - individuální soutěže
Skóre z takových soutěží sbíráte sami na sebe a snažíte se tak probojovat na přední místa ve výsledkové listině jednotlivců. Témata a typy individuálních soutěží bývají rozmanité od házení míčkem na cíl přes poznávačku herců, filmových melodií či lesních plodů až po testy týkající se fyziky, zeměpisu, dinosaurů, ponožek nebo tanků. Je jen na vás, kolika z nich se zúčastníte. - volný večerní program
Jeden z velmi oblíbených bodů v programu setkání. Večer / v noci / nad ránem (podle zájmu a výdrže) si spolu povídáme, hrajeme hry, zpíváme, hopsáme na tanečních podložkách… Zkrátka se bavíme, jak nás napadne.
Týmové soutěže? Co když mě na ně neužije nebo mám pocit, že bych to ostatním kazil?
Týmové soutěže jsou ideální příležitostí, jak se blíže seznámit s ostatními mensany, a zároveň se při nich obvykle užije spousta legrace. Většina týmů navíc možnost výhry bere jenom jako okrajovou záležitost a snaží se si soutěže především užít, není tedy pravděpodobné, že by komukoliv vadilo, že vám něco nejde. A určitě se také nemusíte nutně účastnit všech aktivit.
Nicméně celostátního setkání se můžete bez problémů zúčastnit i bez zapojení se do týmové soutěže a užívat si jen ostatní program.
Slyšel jsem, že na setkání se pořád jen luští šifry a hrají deskové hry. Co když je nemám rád?
Je pravda, že šifry tvoří dílčí složku např. týmových soutěží, ale rozhodně není pravda, že jim holdují všichni mensané – řada z nich šifry nijak nevyhledává, někteří je dokonce vůbec nemají rádi. A stejně se to má i s deskovkami. Budete se určitě bavit i bez nich.
Musím na setkání být celou dobu?
Určitě ne.
Řada členů v závislosti na svých časových možnostech přijíždí například až na víkend, nebo naopak odjíždí dřív. Je jen na vás, jak dlouho na setkání budete – ovšem musíte v tom mít jasno už při objednávce ubytování při registraci.
Kolik ta legrace stojí?
Vzhledem k tomu, že setkání je několikadenní, největší položku tvoří náklady na ubytování – ty se odvíjejí od cen konkrétního ubytovacího zařízení. Ceny ubytování najdete v on-line registračním systému (sekce Profil účastníka / Ubytování). Další položkou je poplatek za účast na setkání. Z něj se hradí náklady spojené s organizací setkání, nakupují se ceny pro vítěze atd. Placené mohou být také některé z exkurzí – konkrétní cena je vždy uvedena u popisu konkrétní exkurze.
Jak se na setkání dostanu?
Na setkání se obvykle každý dopravuje svépomocí – buď vlastním vozem, nebo veřejnou dopravou. Při registraci členové do formuláře uvádějí, zda nabízejí volná místa v autě – lze se tedy domluvit na spolujízdě.
Jak se na setkání přihlásit?
Všechny informace k registraci najdete v sekci Jak se zúčastnit?.
Vyplněním registračního formuláře získáte přístup do systému, kde po přihlášení naleznete nabídku ubytování a jednotlivých exkurzí, seznam ostatních přihlášených účastníků aj. Potvrdíte, že se setkání chcete zúčastnit, následně zadáte své požadavky na ubytování, přihlásíte se na exkurze, které vás zajímají, a až budete s výběrem jednotlivých možností hotovi, v sekci Platby naleznete celkovou částku k úhradě. Stačí ji pak už jen odeslat na příslušný účet a těšit se na setkání.
Kde se mohu zaregistrovat?
Na stránce registračního formuláře.
Kde získám zapomenuté heslo?
Na stránce pro obnovu zapomenutého hesla.