Logo Mensy

 

Atrakce pro děti i dospělé

 


Huťský vodopád v Rokytnici

Časová náročnost je přibližně 4 hodiny.

 

Na Huťském potoce nedaleko od Rokytnice nad Jizerou v severovýchodních Čechách leží Huťský vodopád.

Vodopád je vysoký asi 20 metrů a název - stejně jako potok - dostal podle první sklářské huti v Krkonoších, která tady působila už v polovině 16. století a zanikla ve 20. letech století následujícího.

Zájemci najdou vodopád asi 2,5 kilometru od horské chaty Dvoračky a asi 1 km od chaty Huťská bouda.

Z Rokytnice k němu vede modrá turistická značka a dojet autem je možné až 300 metrů k vodopádu. Kdo dá přednost delší procházce, může vyjet sedačkovou lanovkou Horní Domky a odtud se opět vydat po modré.


Skalní vyhlídka Stráž

Časová náročnost je přibližně 1.5 hodiny.

 

Jižně od Rokytnice nad Jizerou na území našich nejvyšších hor, Krkonoš, najdou milovníci pohledů do nádherné krajiny skalní vyhlídku Stráž. Nachází se na stejnojmenném kopci v nadmořské výšce 778 metrů, jen 4 metry pod samotným vrcholem, a je někdy nazývaná také Strážník.

Na samotnou skálu, zabezpečenou řetězem, vede několik schodů a stojí tady stůl s lavičkou, od nichž je možné kochat se překrásnými výhledy do kraje - na samotnou Rokytnici, Lysou horu, Studenov, Paseky nad Jizerou i Kotel. Aby každý věděl, na co se dívá, byla tady umístěna dřevěná informační tabule.

Na Stráž, která dříve sloužila - jak už její název napovídá - coby strážní vrch, se dá dostat hned z několika směrů, autem je možné dojet asi 600 metrů pod vyhlídku. Ta nejkraští cesta vede z rokytnického náměstí po žlutě a následně červeně značené trase. Nejbližší železniční stanice je v Jablonci nad Jizerou, odkud jsou to na vyhlídku necelé 4 kilometry pěšky.

 


Stezka Po stopách pašeráků - v Rokytnici

Náročnost 4 hod.

V Rokytnici nad Jizerou v severních Čechách si na území našich nejvyšších hor, Krkonoš, mohou návštěvníci projít jedinečnou naučnou stezku. Zaměřená je totiž období, kdy nedaleké hranice s Polskem překračovali pašeráci zboží, na které tady číhala hraniční stráž - financové.

Na Pašerácké stezce čekají zájemce 4 zastavení s informačními tabulemi, jejichž prostřednictvím nahlédnou právě do pašování zboží v Krkonoších, ale seznámí se také s těmi, kteří se tímto "řemeslem" živili, či dokonce s legendami, filmy a literaturou o nich.

Po stopách pašeráků je možné vydat se z Dolního náměstí v Rokytnici nad Jizerou, stezka navazuje na poznávací okruh Okolo Rokytnice a jde po žlutě značené turistické trase směrem na Ručičky až k rozcestí Studenov - Kostelní cesta. Komu by procházka nestačila, může odsud po zelené pokračovat do Studenova nebo po červené do Ručiček.

Stezka je dlouhá sice jen 1 300 metrů, stoupání je na ní ale pořádné: kdo ho překoná - zvládnout se to dá i na kole -, bude ze Studené odměněn hezkými výhledy na samotnou Rokytnici či kopec Strážník.


Centrum outdoorových aktivit - Harrachov

Autrem 10 km  / Lanové centrum / 50.7611000N, 15.3938022E

Autrem 14 km / Vertical park / 50°46’28.234″N 15°25’29.472″E

Harrachově Na Mýtě v severních Čechách čeká na návštěvníky systém netradičních překážek z lan a trámků, zavěšených nad zemí.

Centrum outdoorových aktivit si připravilo něco pro každého: pro děti a začátečníky jsou tady nízké překážky, pro ty odvážné potom překážky vysoké. Nechybí tréninková stěna a Krakonošova věž s plošinou ve výšce 12 metrů a 80metrovou lanovkou.

Program je vhodný pro děti už od 10 let, v centru je navíc možné uspořádat firemní akce i akce pro větší či menší skupiny přátel, pro děti jsou připraveny letní tábory.


Bobová dráha + Monkey park - Harrachov

Harrachov 603

Bobová dráha         

Špičková zahraniční technologie bobové dráhy umožňuje v Harrachově vrcholný zážitek z jízdy.
Tato atrakce je určena pro všechny od 2 do 100let:

  • děti (od 2 let mohou děti na bobovou dráhu v doprovodu starších návštěvníků)
  • mladí vyznavači sportovní jízdy a adrenalinu
  • dříve narození pro klidnou relaxační jízdu

Rychlost bobu ovládají jezdci sami pomocí brzdové páky a tak si každý zvolí své vlastní tempo, které mu vyhovuje. Na bobové dráze lze jezdit samostatně nebo ve dvojici se svými dětmi či kamarády.

Tipy na dopravu: Bobovou dráhu najdete přímo za prodejnou potravin v sídlišti (nedaleko od muzea skla), hned při vjezdu do Anenského údolí. Pro ty, kteří Harrachov tak dobře neznají, je nejlepším orientačním bodem benzínová stanice hned na vjezdu do města.  Před ní odbočíte vpravo, a cca po 300  metrech jste přímo u spodní stanice bobové dráhy.

Monkey park

Jedná se o 273 m dlouhé lanové centrum se 14 překážkami pojmenované jako MONKEYPARK, je situováno přímo v areálu a z části, 84m lanovým přejezdem (lanovkou), i nad bobovou dráhou Harrachov.

MONKEYPARK je určen nejširší veřejnosti včetně dětí od 140 cm výšky. Je projektován a koncipován tak, aby ho mohl absolvovat i absolutně netrénovaný turista nebo dítě od dané výšky. Návštěvník Harrachova, se tak zde bude moci kromě svezení na bobové dráze věnovat na jednom místě i další atraktivní aktivitě.

Atraktivita MONKEYPARKU spočívá v postupném zdolávání překážek zavěšených na lanech mezi stromy ve výšce 3 - 7 metrů. Na stromech jsou přitom připevněny mezi jednotlivými překážkami speciální základny, na nichž si návštěvník jednak odpočine a také se přesune po překonání jedné překážky na druhou.


Mumlavský vodopád - Harrachov

Dravá řeka Mumlava vytváří poblíž Harrachova, v Mumlavském dole, vodopád tvořený stupňovitými žulovými bloky. Asi 10 m vysoký skalní stupeň v žulovém řečišti se nachází nedaleko centra Harrachova v západní části Mumlavského dolu.


 Dinopark a Fantasiapark - Krkonoše Polsko

https://dinosaurikrkonose.cz/

http://www.szklarskaporeba.pl/cz/o-sklarske-porube/atrakce-a-pamatky/196-vodopad-kamienczyka.html

https://www.turistika.cz/mista/sowie-skaly/detail

http://www.szklarskaporeba.pl/o-szklarskiej-porebie/atrakcje-i-zabytki/1348-muzeum-mineralogiczne.html


Lufťákova stezka - na Benecku

www.benecko.info/leto/luftakova-stezka

Už jste slyšeli o převratném luftování na Benecku? Ne? Vy nevíte, kdo je lufťák? Přeci ten, kdo si doslova na vlastní plíce užívá svěží vzduch na Benecku, a bystří si tak své smysly. Totiž okysličený mozek lépe myslí! V dnešním světe plném televizí, počítačů, smogu z aut je těžké relaxovat a protáhnout se na čerstvém vzduchu. U nás můžete vzduch doslova nasávat, co vám budou nozdry stačit. O spojení kvalitního vzduchu a zábavy se můžete přesvědčit na přes 2 km dlouhé lufťákově stezce, na které na vás čekají zajímavé zastávky.

 

Máte rádi hádanky? Pohyb je váš kamarád? Nemusíte být olympionik ani Einstein, naši stezku zvládnou projít všichni, kteří se rádi baví. Na trase na Vás čekají zastávky „mapa, lufťákova flotila, drž partu, bylo nás pět, koule v háji, lufťák hledá SuperStar, Jeden nestačí, Drevokocůr“. A až to všechno projdete, skočte si do jednoho ze čtyř výdejních míst pro certifikát a samolepku s lufťákem. Výdejními místy jsou: hotel Skalka, infocentrum Benecko, hotel Alfonska a Star Hotels. Stačí jen zodpovědět kvízovou otázku a můžete si hned odnést diplom (certifikát), díky kterému z vás bude diplomovaný lufťák.

 


 

Benecká přírodní stezka

www.benecko.info/leto/benecka-prirodni-stezka

Benecká přírodní stezka vzniká za podpory Státního fondu životního prostředí ČR, Obce Benecko a Sdružení pro rozvoj cestovního ruchu na Benecku a okolí. Na trase dlouhé 3,4 km vás bude čekat 10 herních stanovišť, které jsou určené rodinám s dětmi od 4 do 12 let. Věříme ale, že si každý najde to svoje. Vycházkový okruh bude veden především po obecních komunikacích, dále po stávající lesní cestě a krátce po státní komunikaci, takže je vhodný i pro kočárky. Stezka zaručuje kromě pohybové aktivity na čerstvém vzduchu i edukační proces formou hry. Každá zastávka je věnována jinému druhu krkonošské fauny, flóry nebo pohybové aktivitě.

 


 

Horská farma - Benecko

www.hucul.cz

 

 


 

In-line stezka - Benecko

www.benecko.info/leto/in-line-stezka

Pohodová in-line stezka lesem, kterou zvládnou všichni od začátečníků, až po zkušené bruslaře. Na cestě z centra Benecka rozproudíte krev, nadýcháte se čerstvého vzduchu a projedete se v nádherné krkonošské přírodě. V Občerstvení Rovinka si můžete odpočinout a dát si za odměnu něco dobrého na zub. A pokud nejste právě inline bruslaři, půjčte si koloběžku, nebo přijeďte na longboardu. Vaší fantazii se meze nekladou!


Horské káry - Benecko

video
www.benecko.info/leto/tubing-horske-kary
www.benecko.info/leto/kolobezkova-draha
www.benecko.info/leto/detsky-kryty-lanovy-park

Stezka korunami stromů

www.stezkakrkonose.cz

Farmapark Muchomůrka

www.farmapark-muchomurka.cz/aktivity.php